Jak korzystać z basenu?

Blog - nowy basen
Pierwsza w życiu wizyta na basenie lub korzystanie z nowego obiektu, może się wiązać ze szczyptą niepewności; w szczególności, jeśli nie jest się stałym bywalcem pływalni. Emocje rosną jeszcze bardziej u osób nie potrafiących pływać.
Poniższe wskazówki ułatwią Ci rozeznanie się na basenie, by z uśmiechem na twarzy wyjść z szatni na pływalnię i znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce.

ZANIM WEJDZIESZ DO BASENU,
DOWIEDZ SIĘ:

1. Czy na basenie jest obecny ratownik i gdzie jest jego stanowisko?

Jeśli nie potrafisz pływać, polecam korzystać tylko z basenów, na których są obecni ratownicy; nawet wtedy, jeśli planujesz przebywać tylko na płytkiej wodzie.

2. Jaka jest głębokość basenu, w różnych jego miejscach?

Baseny różnią się głębokością wody i kształtem. Standardowe baseny 25-cio metrowe, zwykle mają jeden brzeg płytszy (około 1.2 m), a drugi głębszy (2-3,5 m). Zazwyczaj na ścianach obiektu znajdują się informacje o głębokości basenu.
Na basenach hotelowych, zorientowanie się o głębokości wody może być wyzwaniem. Wynika to z tego, że takie baseny często mają nieregularny kształt i składają się z różnych części; np. tory do pływania, mostki, prądy wodne, fale, zjeżdżalnie, zakola, wyspy, ścianki do wspinania itp.
Zanim wejdziesz do wody, upewnij się, że wybierasz dla siebie odpowiednią głębokość, w szczególności, jeśli nie czujesz się pewnie na głębokiej wodzie. Jeśli nie jesteś pewien jak głęboki jest basen, ZAPYTAJ RATOWNIKA. Zadbanie o swoje bezpieczeństwo w wodzie, jest podstawą do komfortowej nauki i doskonalenia pływania, a bezmyślne korzystanie z obiektów wodnych, może grozić nawet utratą życia.

3. Upewnij się, czy tor, na którym chcesz pływać, jest odpowiedni dla Twojego poziomu pływania.

Coraz częściej na basenach sportowych można się spotkać z wyznaczonymi torami, które są odpowiednio przydzielone do poziomu pływania. Zazwyczaj wyróżnione są takie tory jak: szybki, średni, powolny. Tory te, zwykle mają ustalony kierunek pływania, czyli pływa się „po obwodzie”; w tym samym kierunku.
Prócz określonych torów, zazwyczaj jest też wyznaczone „miejsce dla wszystkich”. To miejsce, gdzie można ćwiczyć różne elementy pływania, dzieciaki się bawią, toczą się rozmowy itp. To przestrzeń, z której swobodnie może każdy korzystać, bez względu na poziom pływania.
Jeśli pływalnia ma kilka niecek, zazwyczaj basen największy jest przeznaczony dla osób pływających po torach, a pozostałe niecki są dla osób uczących się pływać lub chcących się zrelaksować zabawą itp.

JEŚLI NIE POTRAFISZ PŁYWAĆ

Jeśli nie potrafisz pływać, polecam zacząć od płytkiego brzegu, na „powolnym” torze lub „wyznaczonego miejsca dla wszystkich”, bez względu na poziom pływania. Często jest to miejsca, gdzie są niepływający i rodziny z dziećmi. Takie miejsce pozwala na spokojne oswajanie się z wodą i ćwiczenie podstaw pływania. W miejscu „dla wszystkich” możesz być gdzie chcesz i nie będziesz miał poczucia presji, że za wolno płyniesz lub obawy o to, że nie trzymasz się „obwodu” toru.
Jeśli już trochę potrafisz pływać, znasz podstawy bezpieczeństwa w wodzie i jesteś na etapie oswajania się z głęboką wodą, polecam pływanie przy ścianie. Zazwyczaj taki tor jest od strony stanowiska ratownika. Dodatkowo pływając przy ścianie, w razie potrzeby, możesz się jej chwycić. Dobrą praktyką dla oswajających się z głęboką wodą jest też pływanie przy ścianie w kierunku: od głębokiej wody w stronę płytkiej wody.
Jeśli świetnie pływasz i śmigasz na szybkich torach, pamiętaj o tym, że na torze mogą być słabsze od Ciebie osoby. Zachowaj ostrożność przy wyprzedzaniu. Niestety byłam nie raz świadkiem aroganckiego zachowania dobrze pływających użytkowników basenu. Zachowywali się tak jakby zapomnieli o tym, że też kiedyś uczyli się pływać.

4. Zorientuj się, gdzie są drabinki.

Tradycyjne baseny mają drabinki, które ułatwiają wejście do wody. Korzystając z drabinki, pamiętaj o tym, by zawsze być przodem do drabinki. Zarówno przy wchodzeniu do wody i wychodzeniu z niej. Obie dłonie na drabince i stopień po stopniu wchodzisz do wody.

Są też takie baseny, które mają schody. Takie rozwiązanie raczej nie występuje na basenach 25 metrowych, lecz na nieckach, które służą relaksowi i zabawie.

Jeśli korzystasz na pływalni z obuwia, pamiętaj o tym, by odłożyć swoje obuwie w takie miejsce, by nie przeszkadzało pozostałym użytkownikom pływalni. Nie raz widzę, jak klapki są pozostawione tuż przy drabince i inni użytkownicy się o nie potykają, a że podłoga na basenie śliska, nietrudno o upadek.

5. Czas korzystanie z obiektu.

Każdy basen ma swoje reguły dotyczące korzystania z obiektu. Są baseny, gdzie kupujesz bilet bez ograniczenia czasowego i możesz korzystać z obiektu do woli. Są też takie, gdzie kupujesz bilet i cena Twojego biletu rośnie z każdą minutą przebywania na pływalni.
Jeśli nie korzystasz z wodoodpornego zegarka podczas pływania, dobrze jest się zorientować, gdzie na basenie jest zegar, by ułatwić sobie korzystanie z pływalni.
Powyższe 5 wskazówek ułatwią Ci korzystanie z pływalni. Jeśli masz jakieś pytania, pisz do mnie na mój email. Tymczasem…
Zanim udamy się na basen, potrzebujemy spakować kilka rzeczy, bez których się na basenie nie obędzie. O czym warto pamiętać, by wrzucić do torby, dowiesz się z kolejnego wpisu na blogu. Kliknij guzik i sprawdź, czy masz wszystko, co potrzebne.
Social share:
Facebook
Twitter
LinkedIn