Wśród czytelników „Pływania w onlajnie” są osoby na różnym etapie pływania. Dzisiejszy wpis zawiera podpowiedzi dla osób, które są na etapie poznawania stylu motylkowego. Kopnięcie delfinowe, to praca nóg tego stylu.
Czy istnieją jakieś magiczne wskazówki do kopnięcia delfinowego?
To pytanie, przyszło do mnie od osoby, która już pokonała lęk przed wodą i mam poczucie, że podróż od strachu po pokochanie wody, ma już za sobą! Brawo Ty!
Nie potrafisz pływać? Niech ten wpis będzie dla Ciebie inspiracją, że da się nauczyć pływać nawet w wieku dorosłym! Pamiętaj, czym szybciej podejmiesz decyzję o nauce pływania, tym szybciej opanujesz tę umiejętność. Nie chodzi też o to, by od razu pchać się na głęboką wodę, jest ogrom do nauczenia się na płytkiej wodzie.
Nauka kopnięcia delfinowego
PYTANIE
Czy istnieją jakieś magiczne wskazówki do kopnięcia delfinowego? Zaczęłam delfina i coś źle robię, bo czuję dyskomfort w odcinku lędźwiowym…
ODPOWIEDŹ
Z troski o dbanie o motywację, pozytywny komunikat i wzajemne wspieranie się, stworzyłam zamkniętą grupę na Facebooku dla społeczności „Pływania w onlajnie”. Bo tak jak ktoś może być inspiracją dla nas, my możemy być inspiracją dla kogoś! W grupie siła drzemie!
Podczas kopnięcia bardzo ważne jest to, by mięśniami brzucha „pchać” biodra w stronę dna – by nie używać mięśni pleców i nie pchać bioder w stronę sufitu. Czyli główny ruch wykonywany jest w dół. W momencie, kiedy biodra idą w górę, rozluźnić mięśnie, a biodra same się uniosą, bez angażowania mięśni pleców.
ĆWICZENIE
Jedno z pierwszy ćwiczeń jakie warto zrobić, to płynąć nogami do delfina z rękami wzdłuż ciała, z głową pod wodą. Płynąc powoli, spokojnie i wczuć się w pracę mięśni brzucha. Nie myśleć o prędkości – na początku trzeba załapać poprawny ruch, prędkość przyjdzie później. Po wykonaniu ruchu bioder w dół, stopami zaakcentować zakończenie kopnięcia. O kolanach warto myśleć, że mają być proste – one same naturalnie się ugną. Kilka kopnięć na jednym wdechu, pamiętając o tym, że to mięśnie brzucha i stopy mają robić robotę!
TIP
Jeśli jest się na etapie nauki delfina, warto przeplatać delfina z pływaniem na plecach, właśnie po to, by kręgosłup odpoczął. Generalnie nie powinno być bólu w kręgosłupie.
Jak Tobie idzie nauka kopnięcia do delfina?
Co wychodzi? Z czym masz wyzwanie?
Nie potrafisz pływać?
Nauka delfina wydaje Ci się bardzo odległa? Rozpocznij od porządnej adaptacji do wody, a tego można nauczyć się na płytkiej wodzie! Wbrew pozorom, płytka woda daje nam ogrom możliwości – można poznać elementy bezpieczeństwa w wodzie i podstawy wszystkich czterech styli pływania. A to pierwszy etap, by kiedyś wypłynąć dalej.
PS. Potrzebujesz popracować nad adaptacją wstępną do wody?
Napisz do mnie i coś zaproponuję.