Jakie wybrać okularki do pływania? To jedno z najczęściej zadawanych mi pytań, przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z pływaniem. Nie dziwię się! Dziś mamy przeogromny wybór. Począwszy od koloru, skończywszy na kształcie i funkcji jaką mają pełnić.
Moja odpowiedź na to pytanie zazwyczaj mówi o tym, że okularki mają być wygodne i by, wybrać takie, które:
1. Okularki niezakrywające nos, ponieważ:
- dużo szybciej można udzielić pomocy „sztuczne oddychanie” osobie, która ma okularki odrywające nos;
- by umieć dobrze technicznie pływać, musimy nauczyć się wydechu ustami i nosem;
- by radzić sobie w podbramkowych sytuacjach, na przykład kiedy przypadkiem wpadniemy do wody podczas zabawy na desce, musimy odruchowo umieć „blokować wydechem” nos, by nie wciągać wody nosem.
2. By guma otaczające „szybkę” okularków, była na stałe przylepiona do „szybek”:
- by otoczka „szybek” była nieściągalna;
- okularki ze ściągalną otoczką szybciej zaczynają przeciekać i częściej się psują, traci się też czas na zakładanie otoczki w miarę upływu używania takich okularków.
3. By widoczność przez „szybki” okularków, nie była za ciemna:
- oko się szybciej męczy, jeśli okularki za bardzo przyciemniają widoczność;
- przyciemniona widoczność fajna jest na nasłonecznione akweny wodne, wtedy chronimy oko;
- okularki trzeba założyć i zobaczyć jak się przez nie patrzy, bo nie każda ciemna szybka przyciemnia obraz.
Ogromny wybór
Na rynku można znaleźć ogrom przeróżnych modeli okularek. Są okularki dla dzieci i dla dorosłych. Do pływania na pływalniach “zamkniętych” i na wodach otwartych, gdzie jest duże nasłonecznienie. Ostatnio pojawiły się nawet takie, które wyświetlają długość przepłyniętego dystansu!
Najważniejsze jest to, by były wygodne.
Masz wadę wzroku?
Jeśli na co dzień nosisz okulary, możesz udać się do okulisty, by zamówić okularki do pływania z szybką uwzględniającą wady Twojego wzroku.
-
Pamiętaj, by ćwiczyć pływanie i bez okularków
Okularki służą ochronie naszego oka i dzięki nim widzimy wyraźniej pod wodą. ale warto pamiętać o tym, by pływać też bez okularków. Dlaczego?
- Ponieważ ważne jest to, by radzić sobie i w podbramkowych sytuacjach w wodzie, kiedy np. wpadniemy przypadkowo do wody. Pływając kajakiem, na desce, na rowerku wodnym itd.
- Podczas pływania, okularki czasem nabierają wody; a podczas skakania do wody, bywa, że się zsuwają z oczu. To są kolejne sytuacje, które mówią o tym, że warto radzić sobie i bez okularków.
Dzięki umiejętności przebywanie w wodzie i pod wodą bez okularków, w podbramkowych sytuacjach, dużo łatwiej będzie Ci zachować spokój.
Pływanie i nurkowanie bez okularków, jest bardzo ważną umiejętnością z perspektywy bezpieczeństwa w wodzie. Dlatego na kursie uczę tego już od pierwszych kroków i ćwieczeń. Aby dowiedzieć się więcej o programie online dla początkujących dorosłych, kliknij w poniższy guzik.
Aby nauczyć się pływać, trzeba wejść do wody. Aby wiedzieć co i jak ćwiczyć, by krok po kroku skutecznie przełamać lęk przed wodą i nauczyć się pływać, potrzeba wiedzy i profesjonalnego programu dla początkujących.